↑ לחזור אל מאמרים

הדפס עמוד זה

איך לומדים למבחן?

אז, למה בכלל צריך להבחן?
מבחנים, בין אם נאהב זאת ובין אם לא, הם חלק גדול מחיינו. על מנת להגשים את שאיפותינו בכמעט כל תחום בחיים, נצטרך להבין איך לומדים למבחן. מבחן תיאוריה, בחינות הבגרות , הבחינה הפסיכומטרית ובחינות במוסדות אקדמאים- לכולם השלכה ישירה על מהלך חיינו ומידת ההצלחה שלנו בהם תקבע למעשה את המסלול בו נלך.
המקום החשוב שתופסים המבחנים במהלך חיינו ממחישים את חיוניות פיתוח מיומנויות למידה נכונה. לדעת איך לומדים למבחן ומצליחים בו, היא לא רק מותרות, אלא יכולת נדרשת והכרחית.

שיטות פשוטות להצלחה במבחנים
עקב החשיבות העצומה של הנושא, ניתן למצוא באינטרנט ובספרים טיפים רבים המלמדים אותנו  איך לומדים למבחן בצורה נכונה. יישום השיטות אמנם נראה קל בתיאוריה, אך ברור כי מבחינה פרקטית, אילו כולם ידעו והפנימו  איך לומדים למבחן בצורה יעילה, לא היה אחד שלא היה מקבל 100. לא חסרות פעמים בהן פעלנו בדיוק "לפי הספר", ובכל זאת התאכזבנו מהציון שקיבלנו במבחן. לרוב, לא די בהפעלת כמה "טריקים"  כדי להגיע לתוצאה הרצויה, אלא יש לבצע שינוי מחשבתי ותפיסתי ולהבין את המשמעות האמיתית מאחורי השיטות המראות איך לומדים למבחן.

מתי צריך לפנות לגורם חיצוני?
איך נדע לסכם את החומר כראוי, אם אין לנו את הכלים להבחנה בין עיקר לטפל? כיצד נצליח לזכור עשרות תאריכים שונים כאשר ימי ההולדת של הקרובים לנו ביותר נשכחים בקלות מראשנו? ואולי מעל הכל- כיצד נצליח לארגן את הזמן בצורה נכונה ויעילה, על מנת שנוכל ללמוד כמויות גדולות של חומר בזמן קצר יחסית?
למען האמת, לרוב אין די בלדעת באופן כללי איך לומדים למבחן, אלא יש לשנות לחלוטין את כלל הרגלי הלמידה שלנו, ופה טמון הקושי האמיתי. רכישת כלים מתאימים אשר יאפשרו לנו לממש את הפוטנציאל הגלום בנו בצורה הטובה ביותר, היא דבר שקשה עד בלתי אפשרי לבצע לבד.
אין מה להשוות בין עצות קרות ומנותקות באינטרנט לבין פגישה עם איש מקצוע , אשר הוכשר במיוחד לעזור לאנשים כמונו לממש את מלוא היכולת הלימודית שלנו. אדם המסתכל על צורות והרגלי הלמידה שלנו מבחוץ ויכול לתת עצות אובייקטיביות ורלבנטיות, המותאמות באופן ישיר אלינו.
מעבר לכך, ייתכן גם כי קיימת לקות למידה או הפרעת קשב לא מאובחנת והיא הגורם האמיתי לחוסר ההצלחה שלנו במבחנים. כך או כך, הצורך בראיה מפוכחת של איש מקצוע , אשר יוכל לאבחן בצורה נכונה את צרכינו ויעניק לנו כלים, שיוכלו לסייע לנו להבין איך לומדים למבחן ועוברים אותו בהצלחה, הוא צורך ממשי ואמיתי בעולם בו הצלחה במבחנים דרושה לנו על מנת להגשים את שאיפותנו.

השינוי מתחיל מבפנים-עם קצת עזרה מבחוץ
הבנו שהמפתח האמיתי להצלחה במבחן הוא שינוי תפיסתי. עצות יבשות לא באמת ילמדו אותנו איך לומדים למבחן. במידה וניסינו שוב ושוב ועדיין הציון במבחן רחוק מהציון אליו שאפנו, עדיף להעזר באיש מקצוע שיוכל ללמד אותנו הליכי למידה נכונים ולעזור לנו להבין איפה בדיוק אנו טועים.
"המרכז הישראלי לאסטרטגיות למידה" , אשר הוקם בשרון ע"י רותי דקל-מומחית בתחום אסטרטגיות למידה ואבחון הפרעות קשב וריכוז ו/או לקויות למידה, הוקם על מנת לתת מענה
לכולנו- אלו הדורשים סיוע , ייעוץ ואבחון בנושאי לימודיים. במידה ותרצו לדעת לא רק איך לומדים למבחן אלא גם איך להצליח בו אתם מוזמנים ליצור קשר ולהתחיל את השינוי.

קישור קבוע למאמר הזה: http://israelicenterforlearningstrategies.com/articles/%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%9c%d7%95%d7%9e%d7%93%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%9e%d7%91%d7%97%d7%9f