«

»

הדפס פוסט זה

הפרעת קשב וריכוז והרפואה הסינית

הפרעות קשב וריכוז בעיניים סיניות

לפי הרפואה הסינית המודרנית, היפראקטיביות וקושי בקשב נגרמים אצל מבוגרים וילדים כאחד בשל פגיעה בתפקוד המערכות האנרגטיות של הכבד והכליות. אין הכוונה חלילה לפגיעה של ממש באיברים אלה (פגיעה בתיפקודי כבד או כליה) אלא במה שאיברים אלה מייצגים עפ"י התפיסה הסינית. במונחים מערביים, ניתן לתרגם זאת כחסר במטבוליטים והורמונים של הכבד והכליות הזקוקים לאספקה עשירה ומאוזנת של: ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, חומצות שומן, אנזימים וכו'. מכאן הקשר לתזונה נאותה ולתפקוד תקין של מערכת העיכול.

אחד המנגנונים העיקריים בהפרעת קשב עפ"י הגישה הסינית הוא נוכחות של חום (Heat) המפריע ל"נפש",  מניע אותה ומונע מנוחה, ריכוז ושלווה. (המונח הסיני Shen, המתאר את סך התפקודים הרגשיים והמנטאליים של האדם).  המונח "היפראקטיביות" מתורגם בסינית ל"עודף תנועה". תנועת יתר לרוב נובעת מעודף חום, בין אם העודף אמיתי או רק יחסי. חום פתולוגי בדרך כלל נוצר ומצטבר בגוף על רקע מתח, תזונה שאינה נאותה וחוסר איזון מולד, כמתואר מעלה.

הפרעה זו ל"נפש" קשורה גם לגידול במספר המאובחנים במערב כלוקים ב- ADD/ADHD על רקע הקושי המנטאלי, בהתמודדות עם העומס והיקף המידע אליו אנו נחשפים בעולם המודרני. על מנת להתמודד עם שפע המידע וריבוי הדרישות ללא מתח, נחוצים כישורים מנטאליים יציבים ומאוזנים. עומס זה פוגע לעיתים רבות באיכות הריכוז והשינה ויכול אף להוביל לחרדה. לכן, חלק בלתי נפרד והכרחי מהטיפול בהפרעות קשב וריכוז כולל השריית רגיעה ושיפור איכות השינה.

הכלים הטיפוליים העיקריים של הרפואה הסינית הם דיקור וצמחי מרפא. מחקרים רבים הראו שהם יכולים להיות הטיפול העיקרי במקרים מתונים עד בינוניים של ADD/ADHD.

בסין, דיקור היא השיטה הראשונה הנבחרת לטיפול ב- ADD/ADHD. משך הטיפול עשוי להשתנות ממטופל למטופל. גם דיקור אוזן, שיטה שמקורה בסין מלפני אלפי שנים, הראה תוצאות מבטיחות בטיפול ב- ADD/ADHD. ניתן להשתמש בשיטה זו לבדה או בשילוב עם דיקור בגוף.

רפואת הצמחים נמצאת בשימוש מזה מאות שנים בסין בטיפול בילדים, ועדיפה על תרופות בכך שיש לה מעט מאוד תופעות לוואי ולרוב אין נזק נלווה לטיפול. הטיפול נמשך זמן קצר כאשר מטפלים במצב אקוטי, וזמן ממושך כשמטפלים במחלות כרוניות. צמחי המרפא הסינים משמשים לרוב בפורמולות (תערובות צמחים המוכנות על-פי נוסחה מסוימת). לעיתים נדירות צמחי המרפא ניתנים כצמח בודד, זאת על מנת להגביר את תכונות הריפוי של כל צמח וכדי להפחית תופעות לוואי. הפורמולות מהוות שילוב סינרגטי של צמחים, שמטרתו להזין ולאזן את מערכות הגוף השונות.

עיקרון השבת האיזון ברפואה הסינית מתאים במיוחד ל- ADD/ADHD, המוכר כתופעה שבה האדם סובל מסימפטומים ביוכימיים, נוירולוגיים והתנהגותיים רבים אשר אין להם סיבה ברורה וחד משמעית. לרוב, הפורמולות מורכבות ומותאמות למטופל באופן פרטני, בהסתמך על תמונת הסימפטומים הייחודית שלו.

מלבד הטיפולים הנזכרים, שינוי בתזונה ובהרגלי החיים של הסובלים מ- ADD/ADHD משמעותי מאוד להשגת שיפור במצבם. המזונות העיקריים שנחשבים כמשפיעים לרעה הם מזונות מתוקים ומתועשים, חומרי טעם וריח ומזונות אלרגניים כגון חיטה ומוצרי חלב. כמו כן, צפייה מרובה ומוגזמת בטלוויזיה ומשחקי וידיאו נחשבים מזיקים במיוחד.

בנוסף, ישנן המלצות לגבי תוספי מזון מסוימים שעשויים לסייע, בעיקר חומצות שומן מסוג אומגה 3 אשר נמצאו כיעילות לטיפול במצב זה.

 
נכתב ע"י מיכל אלון, בוגרת המסלול המורחב לרפואה סינית במכללת "תמורות – המרכז לרפואה משולבת", מטפלת שיאצו בכירה ומוסמכת מטעם האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי.
Dipl. Ac. & C.H.

תגובות, פניות ושאלות יתקבלו בברכה.

תגובות

תגובות

קישור קבוע למאמר הזה: http://israelicenterforlearningstrategies.com/rutydekel/alternative