↑ לחזור אל שירותי המרכז

הדפס עמוד זה

הדרכות מורים

בעיתון מעריב מיום 15.8.11, התבשרנו על "מבול הבחינות החיצוניות". בהמשך נכתב: " בעקבות ההצטרפות של ישראל למדינות ה-OECD, ייאלצו תלמידי בתי הספר להתמודד עם עוד שורה ארוכה של מבחני הערכה חדשים. המורים חוששים: ההוראה השוטפת תיפגע".

תלמידי ישראל ניגשים מידי שנה למבחני בינלאומיים, ושנה אחר שנה (במשך 20 השנים האחרונות) מרביתם נכשלים, מה שממקם את מדינת ישראל בתחתית רשימת המדינות המפותחות. השנה בנוסף למבחנים במתימטיקה מדעים וקריאה יתווספו מבחנים נוספים כמו פיתרון בעיות, אוריינות פיננסית ומחקר אייסילס הבודק את מיומנות השימוש במחשב ובמידע מתוקשב בקרב התלמידים.

ומה תגובת המורים? "על בתי הספר יופעלו לחצים רבים שיגרמו לפגיעה בהוראת המקצוע השוטפת". איני רוצה להיכנס לוויכוח על נחיצות קיומם של אותם המבחנים ועל כמות המבחנים בהם ייבחנו התלמידים, אך אין ספק שהעיסוק האובססיבי של המורים בהכנה לקראתם, אינו הוראה נכונה.

כולנו המורים למדנו בתהליך הכשרתנו תיאוריות של חוקרים כמו: פיאז'ה, ויגוצקי, ברונפנברנר, פויירשטיין ואחרים המדברים על תהליך הצמיחה וההתפתחות של האדם. למדנו שצמיחה היא תוצר של אינטרקציה עם הסביבה ואף למדנו על חשיבותו של "המבוגר האחראי" להצלחתו של התהליך. אך בעומדנו מול התלמידים, מרבית המורים מתפקדים כסוכני ידע או "כצינור" להעברת ידע. זאת למרות שבעידן בו  מתרחשים שינויים טכנולוגיים מהירים, הידע אותו אנו מעבירים לתלמידינו היום, יהיה לא רלבנטי לכשיסיימו את בית הספר.

ומדוע זה קורה? מרבית המורים אינם מאמינים שניתן לשנות את מבני החשיבה והלמידה של התלמיד, או שחשים שאין בידיהם את הכלים הראויים לביצוע שינויי זה. מכאן הגישה  שהמורה צריך להעביר לתלמיד ידע לתלמיד בהיסתמך על מבני החשיבה ויכולות הלמידה הקיימות שלו.

אני רוצה להזמין אתכם לסדנאות העוסקות בהיבטים שונים של אסטרטגיות הוראה המותאמות לכיתות ההטרוגניות בישראל. אסטרטגיות שתפתחנה לומד עצמאי ומיומן ולא משנן חומר. סדנאות שבאמצעותן תוכלו להיות המורים המתווכים עליהם מדברים פר' פויירשטיין וויגוצקי ולא עוד המורים מקני הידע. בעידן המודרני בו כל תלמיד חשוף למאגרי ידע בלתי נלאים, עליכם מוטל התפקיד החשוב באמת. להוביל את התלמיד, לכוונו, לפתח את יכולתו הקוגנטיבית ולתרום לו כאדם.

הסדנאות עוסקות במיגוון נושאים החל מהבנת הגורמים המעכבים את הלמידה אצל התלמידים, זיהויי המיומנויות הקוגנטיביות השונות במיגוון חומרי הלמידה, מיפויי קוגנטיבי הכיתה, היכרות עם מודלים שונים של התערבות, דרכי ארגון מידע והצגת הנלמד, יישום עקרונות ההוראה המתווכת כדרך הוראה שגרתית בכל מקצוע, ועוד.

הסדנאות מיועדות לכל המורים, לכל מקצועות הלימוד ולכל גיל תלמידים עם וללא לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז.

הסדנאות מתקיימות באזור השרון במסגרת קבוצתית ובאופן אינטרנטי (וֶובְּינר).

אשמח לפגוש אתכם וביחד נצליח.

קישור קבוע למאמר הזה: http://israelicenterforlearningstrategies.com/services/teachers