הבדלים בין בנים לבנות עם הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז: הבדלים בין בנים לבנות

לפי האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה כ-3%-7% מכלל הילדים במערכת החינוך מאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז. ההנחה היא כי בפועל מדובר באחוז גבוה יותר  של ילדים – כ-10%.

ככלל, ילדים עם הפרעת קשב וריכוז לרב: מתקשים לשים לב לפרטים, להישאר ממוקדים לאורך זמן, נוטים לחלום בהקיץ, נראה כי אינם קשובים, מוסחים בקלות, נוטים לשכוח דברים, מתקשים לשבת על הכיסא לאורך זמן, מתקשים בפעילות פנאי שקטה, מרבים לדבר ולהרבות בפרטי פרטים, מתקשים להמתין לתורם, מתפרצים לדברי אחרים ועוד.

אך כשם שאנו מבחינים בין הטיפוסים השונים של ADHD, עלינו להיות מודעים גם להבדלים בין בנים לבנות. היחס בין הבנים לבנות בנושא אבחון הפרעת קשב וריכוז עומד על 1:2 או 1:3, כלומר בת אחת על כל שניים או שלושה בנים. יחד עם זאת, נתונים אלה לא משקפים את המציאות של התפלגות התסמונת בין המינים.

בקרב אוכלוסיית הבנות קיים מצב של תת-אבחון וזאת מסיבות שונות. מקצת הסיבות הן חברתיות ומקצתן נובעות מאפייני הפרעת הקשב.

סיבות חברתיות:

1.  בחברה המערבית על אף היותנו תחרותיים והישגיים, במקרים רבים אנו מוותרים לבנות: מצפים מהן לפחות או לחילופין פחות דורשים מהן ביחס לבנים. לכן על בנות עם הישגים בינוניים, לרב לא נשמע את ההערה השכיחה כל כך אצל בנים על הפוטנציאל שלא ממומש. דיינו אם היא תהיה אשה טובה לבעלה ואמא מסורה לילדיה.

2. בנות מאוד מנסות לרצות את הסביבה ולכן הן משקיעות מאמצים מעל ומעבר כדי לתפקד כפי שמצופה מהן. אנו מסתכלים לרב על "מבחן התוצאה" אך לא על "גורם ההשקעה”.

מאפייני התסמונת:

1.  עפ"י ה- DSM-IV (ספר המחלות הפסיכיאטריות האמריקאי בו מוגדרת התסמונת של הפרעת קשב וריכוז), אחד ממרכיבי ההבחנה הוא קיומה של התופעה לפני גיל 7 . אצל מרבית הבנות התסמונת באה לידי ביטויי רק בגיל מאוחר יותר. (ראה בהמשך מאפיינים ייחודיים בקרב הבנות).

2. אצל מרבית הבנות מאפיין הפרעת הקשב הוא הפרעת קשב אך ללא היפראקטיביות או אימפולסיביות. הן "לא מפריעות" להתנהלות הרגילה של הכיתה או הבית ולכן לכל היותר מואשמות (שלא בצדק) בחולמנות, התפזרות או עצלות.  אצל מקצת הבנות הפרעת הקשב והריכוז באה לידי ביטויי בסוג המשלב הפרעת קשב עם היפראקטיביות. במצב זה, הבנות נשלחות מיידית לאבחון כיוון שהתנהגותן חריגה מאוד ביחס להתנהגות של בנות גילן ומושכת את תשומת ליבנו.

3. האימפולסיביות המאפיינת רבים מהבנים באה לידי ביטויי אצל הבנות בהפרעות אכילה ו/או התמכרויות.

בשנים האחרונות, חוקרות כמו: Nadeau, Quinn, Littman ואחרים, מתמקדים בחקר מגדרי של הפרעת הקשב והריכוז. ממצאי המחקרים מלמדים על מאפיינים ייחודיים בקרב בנות עם הפרעת קשב וריכוז כמו:

1.  מרבית המאפיינים פנימיים ופחות חיצוניים.

2. בנות עם הפרעת קשב וריכוז נוטות יותר לחרדה ודיכאון.

3.  בנות עם הפרעת קשב וריכוז חוות קשיים בלימודים ודחיה חברתית וכתוצאה מכך לרובן דימויי עצמי נמוך.

4.הן נוטות לדברנות יתר על חשבון ההיפראקטיביות המאפיינת את הבנים.

5. אצל הבנות, הסימפטומים המוזכרים מחריפים עם תחילת הבגרות המינית.

אם נדמה לכם שהבת שאתם מכירים (ביתכם, חברה, חברה ללימודים, אשה וכד'), אינה ממצה את כל יכולותיה, משקיעה מאמצים רבים אך הישגיה בינוניים למרות שנראה שהיא נבונה, דברו איתה והמליצו לה על אבחון. ניתן לסייע רבות למי שסובלות מהפרעת קשב וריכוז. התעלמות מהבעיה לעומת זאת, יכולה לגרום ל: תיסכול רב, פגיעה בדימויי העצמי, דיכאון, הפרעת אכילה, חרדה ועוד. בידכם הדבר!.

לקריאה נוספת:

Nadeau, K.G., Littman, E.B., & Quinn, P.O., 1999. Understanding girls with ADHD. Silver Spring. MD: Advantage Books.

Rief, S.F., 2005. How to reach and teach children with ADHD/ADD. 2nd ed. San Francisco. Ca. Jossey-Bass Teacher.

ד"ר רותי דקל

ד"ר רותי דקל

חינוכאית (Educator) בעלת תואר שלישי בפסיכולוגיה - מומחית בתחום אסטרטגיות למידה, באבחון לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז, ובעלת ניסיון של כשלושה עשורים באקדמיה, במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית. הכשירה למעלה מ-450 מורים ועבדה לאורך השנים עם אלפי תלמידים וסטודנטים במסגרות שונות.

שתפו!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin