אבחון אירלן

אבחון אירלן (Irlen Syndrome)

תסמונת אירלן היא בעיה בעיבוד חזותי שאיננה בעיה אופטית אך משפיעה על איכות החיים ועל הלמידה.

התסמונת גורמת לחוסר נוחות כשנמצאים בחדר מואר באור ניאון, סינוור מאור בליילה, מאמץ בעיניים, עייפות, כאבי ראש, קושי בראיית עומק (מדרגות לדוגמא), מסורבלות (לדוגמא: קושי במשחקי כדור וברכיבה על אופניים), קשיים בקריאה ובהבנת הנקרא, קשיים בהעתקה, בחשבון, ועוד.

התסמונת תורשתית וקיימת בקרב כ-13% מהאוכלוסיה.

פעמים רבות מי שלהם תסמונת אירלן מאובחנים בטעות כמי שיש להם הפרעת קשב וריכוז או לקות למידה. יחד עם זאת יש קומורבידיות גבוהה בין התסמונות האלה, כלומר יש אנשים שיש להם גם לקות למידה ו/או הפרעת קשב וגם תסמונת אירלן. לכ- 30% מהאנשים עם הפרעת קשב, יש גם תסמונת אירלן.

יחד עם זאת, פעמים רבות הטיפול בתסמונת משפר משמעותית את התיפקוד ואת איכות חייו של האדם גם בתחום הקשב.

הלן אירלן, פסיכולוגית חינוכית אמריקאית חוקרת ומומחית בתחום התפישה החזותית, גילתה את התסמונת במהלך עבודתה עם לומדים שלהם לקות למידה כבר בשנות ה-80. מאז התסמונת נחקרת בארץ ובעולם.

בעולם קיימים למעלה מ- 170 מרכזי אבחון ב- 48 מדינות.

ד"ר רותי דקל היא מאבחנת אירלן מוסמכת ומציעה שירותי אבחון וטיפול באיזור השרון ונתניה.

האבחון נערך בעזרת ערכה ייחודית אותה פיתחה הלן אירלן ובה שאלונים ומיגוון מטלות ויזואליות שונות אותן הנבדק מבצע. באבחון שני שלבים:

הראשון הוא שלב הסקרינינג בו בודקים האם לנבדק יש את התסמונת. במידה וכן, מתאימים לו שקף צבעוני ייחודי.

השלב השני הוא התאמת משקפיים עם עדשות צבעוניות מותאמות אישיות. הפיתרון אם כן פשוט ומיידי: שימוש בשקפים צבעוניים מותאמים אישית בשלב ראשון והרכבת משקפיים עם עדשות צבעוניות מותאמות אישית עליהן נרשם פטנט כשלב הבא.

אז אם גם אתם סובלים מכאבי ראש, מתאמצים ומשפשפים את העיניים בעת קריאה, מתקשים לעבוד מול מחשב לאורך זמן, חסרי שקט ועוד, ייתכן ויש לכם תסמונת אירלן.

לייעוץ ותיאום תור לאבחון אירלן מלאו את פרטיכם בטופס למטה וניצור עמכם קשר בהקדם!