«

»

הדפס פוסט זה

אבחון

אבחונים - אבחון דידקטי, פסיכולוגי, ופסיכו-דידקטי

[important]כתבה זו פורסמה לראשונה בניוזלטר שנשלח ב-21/11/2012: אבחונים[/important]

לאחרונה גובר זרם ההורים והתלמידים המבקשים לערוך אבחון כדי "לקבל הקלות" כלשונם, או לצורך קבלת התאמות בדרכי הלמידה וההיבחנות כפי שנכון לאמר. טענות שכיחות של ההורים הן: "אני רוצה לעזור לבן שלי", "אני לא רוצה שהוא יעבור מה שאני עברתי" אך גם "המורה דורשת", "כל החברים שלו עשו אבחון" וכדומה.

כדי להבין  מדוע היבחנות מותאמת אינה "הקלות", אשתמש בדוגמא הבאה: אם ניתן לכל תלמידי הכיתה את האפשרות להיבחן ללא מגבלת זמן, האם נקל עליהם? לא! מרבית התלמידים יסיימו את הבחינה בבתום הזמן המוקצב לה. רק אלה שלהם קשיים בהתארגנות, שליפה איטית של המידע, קשיים מוטוריים בכתיבה ועוד, יפיקו תועלת מהארכת הזמן. בזכות הארכת הזמן, הם יוכלו להוכיח את ידיעותיהם. האם ביטול מגבלת הזמן הפך את הבחינה לקלה יותר לתלמידי הכיתה? חד משמעית לא! לכן, הבה נעקור מן השורש את המילה "הקלות" ונשתמש כולנו במונח הנכון "היבחנות מותאמת" - התאמת דרכי ההיבחנות לצרכים הייחודיים של התלמידים השונים.כדי שתלמיד יהיה זכאי לקבל דרכי היבחנות מותאמת שהארכת זמן היא רק אחת הדוגמאות או סיוע לימודי בביה"ס על חשבון שעות שילוב, נקבע בחוזרי מנכ"ל משרד החינוך השונים כי ראשית עליו לעבור אבחון. באם התלמיד יימצֵא בעל לקות למידה: דיסלקציה (קשיים ברכישת הקריאה), דיסגרפיה (קשיים ברכישת הכתיבה ובהבעה בכתב), דיסקלקוליה (קשיים בחשבון הנובעים מהיעדר רכישת משמעות המספר ועובדות היסוד) , ו/או הפרעת קשב וריכוז ADHD , הוא יהיה זכאי לשעות סיוע ו/או היבחנות מותאמת.מאז קביעה זו, מתחולל מחול שדים סביב נושא האבחונים: איזה אבחון צריך לעשות? מתי? על ידי מי?אז מהו בעצם אבחון? אבחון הוא מערכת מבדקים באמצעותם ניתן להעריך את יכולתו הקוגנטיבית של הנבדק, את תיפקודו בתחום הקשב והריכוז, את עולמו הרגשי, ניתן לאתר אם יש / אין לקות למידה והאם הלומד מודע ומשתמש באסטרטגיות למידה יעילות. אבחון טוב חושף את נקודות החוזק לצד הקשיים, מסביר את השלכותיהם על התיפקוד היומיומי ומציע דרכי התערבות.האבחון הבסיסי ביותר הוא האבחון הדידקטי . באבחון זה נבדקים תיפקודים: מיומנויות שפה (קריאה, הבעה בכתב ובע"פ) וחשבון, ומנגנוני בסיס המאפשרים או מקשים על התיפקוד: עירנות פונולוגית ותחבירית, זיכרון,  שיום ואוטומציה, תיפקודים ניהוליים (תכנון, ארגון והתארגנות), תפיסה חזותית ושמיעתית ועוד. האבחון חייב להיות מקיף ולכלול מידע נוסף על המאובחן: רקע התפתחותי, חינוכי, רפואי ומשפחתי.
האבחון עוסק באופן הלמידה ותוצריה. היות ובניית תוכנית עבודה לתלמיד בעקבות ממצאי האבחון היא הדבר המשמעותי בדו"ח (לצד התאמות בדרכי ההיבחנות), טוב ייעשה אם האבחון יבוצע ע"י מורה מומחה לאבחון לקויות למידה.מתי מומלץ לערוך אבחון דידקטי? 
 • כשהתלמיד לא אובחן בעבר אך יש לו קשיים בלימודים או שרמת ציוניו נמוכה מהמצופה וברור שהסיבה לכך אינה נובעת מגורמים רגשיים או פערים תרבותיים.
 • לצורך הערכת יכולותיו וקשייו של התלמיד.
 • אם זקוקים לתכנית עבודה מפורטת במסגרת הוראה מתקנת או הקניית אסטרטגיות למידה.
 • כשהתלמיד עבר אבחון בצעירותו ועכשיו יש צורך בעידכון ההתאמות לקראת בחינות הבגרות.
 • כשנדרשות התאמות להיבחנות מותאמת הנגזרות מהאבחון ברמות 1,2, (תוספת זמן, התעלמות משגיאות כתיב , שיעתוק, הגדלת שאלון הבחינה, שימוש בדף נוסחאות מורחב, הכתבת תשובות לבוחן נייטראלי, הקראת שאלון הבחינה, שימוש במילונית אלקטרונית).

האבחון הפסיכולוגי מעריך את האינטליגנציה של הנבדק ואת עולמו הרגשי. האבחון מועבר ע"י פסיכולוג מומחה קליני או חינוכי שהוסמך להעברת האבחון.

מתי מומלץ לערוך אבחון פסיכולוגי? 

 • כשיש חשש לקשיים בתחום הרגשי ומעוניינים לטפל בתלמיד ולסייע לו.
 • לצורך הערכת התחום הרגשי במידה ויש חשש שגורמים רגשיים הם המעכבים את הלמידה.
 • לצורך הערכת יכולת קוגנטיבית במידה ויש חשש שיכולתו הקוגנטיבית היא המעכבת את הלמידה.
 • לצורך הערכת בשלות לקראת כתה א'.
 • כשתלמיד הלומד בתיכון אובחן כבעל לקות למידה באבחון הדידקטי, ועפ"י ממצאי הדו"ח הוא זכאי להיבחנות מותאמת בבחינות הבגרות ברמה 3 (מבחנים מותאמים, מבחנים בע"פ או המרת הבחינה במתימטיקה במקצוע מדעי אחר). היבחנות מותאמת ברמה 3.מחייבת דיון בוועדה המחוזית של משרד החינוך  והצגת דו"ח אבחון דידקטי ודו"ח אבחון פסיכולוגי.

אבחון פסיכו-דידקטי הוא אבחון המשלב את שני המרכיבים שפורטו לעייל. אבחון טוב, ייעשה ע"י שני בעלי התפקידים, מאבחן דידקטי לחלק הדידקטי ופסיכולוג לחלק הפסיכולוגי.

מתי מומלץ לערוך אבחון פסיכו-דידקטי? 

 • במידה ויש חשש שלקשיים בתחום הרגשי יש השלכה על תיפקודו האקדמי של התלמיד.
 • לפני דיון בוועדות שילוב או וועדות השמה.
 • אם צפויי שהתלמיד יצטרך היבחנות מותאמת המחייבת וועדה מחוזית (מבחנים בע"פ / מותאמים).

עפ"י הנחיות משרד החינוך, אבחון שנעשה בביה"ס היסודי תקף לשלוש שנים ויש לחדשו לקראת כניסתו של התלמיד לחטיבת הביניים. יחד עם זאת, אבחון שנעשה בתחילת כתה ז' תקף עד סיום הבגרויות. רבות מחטיבות הביניים רואות את עצמן כ"מסדרון מכין" לקראת התיכון ובחינות הבגרות ולכן התלמיד יקבל את ההתאמות להן הוא זכאי רק אם עבר אבחון מעודכן הממליץ על דרכי היבחנות בבחינות הבגרות.
חודשים אוקטובר – דצמבר הם זמן המתאים לעידכון אבחונים ישנים או לעריכת אבחונים למי שפספס את תקופת החופש הגדול, עדיין לא עבר אבחון ויש חשד לקיומה של לקות למידה.

אבחונים נוספים המיועדים לתלמידי ביה"ס הם אבחון בשלות לפני כיתה א', ואבחון הפרעת קשב וריכוז המתאים גם למתבגרים ומבוגרים, אך על כך באחד הניוזלטר הבאים.

למידע נוסף אודות סוגי אבחונים ליחצו כאן

קוראי הניוזלטר קראו כתבה זו ראשונים! כתבה זו פורסמה כניוזלטר ונשלחה ישירות לתיבות הדוא"ל של כל חברי רשימת התפוצה. הירשמו עכשיו בראש הדף לקבלת ההפצות הבאות!

תגובות, פניות ושאלות יתקבלו בברכה.

תגובות

תגובות

קישור קבוע למאמר הזה: http://israelicenterforlearningstrategies.com/rutydekel/diaganosis