«

»

הדפס פוסט זה

לקות למידה

בשנים האחרונות, בעקבות הנטיה הגוברת להשכלה, צמצום מסגרות החינוך הטכנולוגי והחינוך המיוחד, לצד עליה במודעות הציבור ואנשי חינוך לנושא לקויות הלמידה, גוברת הנטיה בקרב היועצות והמורות בביה"ס למהר ולשלוח כל תלמיד המתקשה בלימודים לאבחון כי "כנראה יש לו לקות למידה". המציאות, שונה. יש להבחין בין לקות למידה שהיא לקות מולדת שבסיסה נירולוגי לבין קשיי למידה.

לקות למידה הפרעת קשב וריכוז ADHD לקויות למידה

קשיי למידה הם כל אותם הגורמים המקשים על התלמיד ברכישת מיומנויות היסוד של הקריאה הכתיבה, חשבון, רכישת שפה זרה ולמידה בכלל. הקושי בלמידה יכול לנבוע ממיגוון רחב של גורמים כמו: יכולת קוגנטיבית, קשיים רגשיים (טראומה, משבר במשפחה וכו'), פערים תרבותיים (עולים חדשים, חוזרים בתשובה או בשאלה וכו'), גורמים בריאותיים (בעיות אכילה, שינה, ראיה, שמיעה ואחרות), קשיים חברתיים, גיל ההתבגרות, דרכי הוראה שאינן מתאימות ועוד.

לקות למידה לעומת זאת, היא קושי ברכישת מיומנויות  למידה בסיסיות שמקורה נוירולוגי. לקות למידה קיימת בקרב תלמידים מכל שכבות האוכלוסיה, שלהם מנת משכל ממוצעת ואף גבוהה מהממוצע וכישורים חזותיים ושמיעתיים תקינים. לקות למידה היא מולדת, לרב תורשתית ואינה עוברת עם השנים.

בדברנו על לקות למידה, יש להבחין בין התיפקודים אותם אנו רואים בעין לבין המנגנונים שבסיס הלמידה שהם האחראים לקשיים הנצפים. דוגמא לתיפקודים הם: כישורי שפה (בשפת אם או שפה זרה) כמו יכולת קריאה, כתיבה וחשבון. דוגמא למנגנונים בבסיס הלמידה הם: תפיסה חזותית ושמיעתית, יכולת זיכרון, שיום אוטומטי, שליפה, תהליכי עיבוד מידע, פונולוגיה ואחרים.

ניתן לשיים את התיפקודים הירודים כ: דיסלקסיה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה ולקות למידה לא מילולית. יש הרואים בהפרעת קשב וריכוז סוג של לקות למידה ויש הרואים בה תסמונת אחרת הקיימת במקביל ובנוסף ללקות למידה. היות והמנגנונים הם שקובעים את רמת התיפקוד, ייתכן ותלמיד יסבול מקשיים בכמה תיפקודים, למשל דיסלקסיה ודיסגרפיה.

דיסלקסיה היא לקות קריאה המתבטאת בקושי ברכישה תואמת גיל של הקריאה. דיסלקסיה  יכולה לבוא לידי ביטויי בקושי בהפנמת האותיות, בקריאה איטית, משובשת, בקושי בהבנת הנקרא או קושי בהתמודדות עם טכסטים מורכבים. גורמים אפשריים לדיסלקסיה הם קשיים בתחום הפונולוגי, המורפולוגי, בתיזמון, ידע לשוני, בתפיסה חזותית או שמיעתית ועוד.

דיסגרפיה היא לקות בכתיבה היכולה לבוא לידי ביטויי בקשיים מוטוריים (הפעלת לחץ בעת הכתיבה), בשגיאות כתיב, בניסוח, בפער בין יכולת הבעה בכתב לזו שבע"פ ובהיקף המבע. גורמים אפשריים לדיסגרפיה יכולים להיות קשיים מוטוריים, קושי בתיאום עין יד,  או חולשה במנגנוני השטף, השליפה, העיבוד החזותי ועוד.

דיסקלקוליה היא קושי ברכישה תואמת גיל של מיומנויות החשבון. דיסקלקוליה תבוא  לידי ביטויי בקשיים בספירה ומניה, בחישובים בסיסיים בתחום העשרת הראשונה, אי הפנמה של לוח הכפל, קושי בהבנת בעיות מילוליות (כבר ברמת הבסיס), קושי באומדן ועוד. סיבות אפשריות לדיסקלקוליה הן קשיים של התמצאות במרחב, בכיווניות, קושי בזכירה, בשליפה ועוד.

לקות למידה בלתי מילולית היא אחת הלקויות הקשות שאינה באה לידי ביטויי בהישגים בלימודים אלא ביכולת הבנת המציאות, ביצירת קשרים חברתיים ובמיגוון בעיות בחיי היומיום הנובעות מכך.

למרות שלקות למידה מתקשרת לרב עם כשלונות בלימודים, לקיומה יש השלכות על תיפקוד האדם בחיי היומיום. לכן, חשוב מאוד לאתר את הלקות (במידה והיא אכן קיימת) ולהתחיל בטיפול מתאים. טיפול מתאים בידי אנשי מקצוע מסייע בשיפור התיפקודים באופן משמעותי ומאפשר חיים מלאים למרות הלקות. צעירים בעלי לקויות למידה שטופלו, יכולים להמשיך ללמוד מיגוון מקצועות במוסדות להשכלה גבוהה ולהגיע לתפקידי מפתח בחברה.

רותי דקל

 

תגובות, פניות ושאלות יתקבלו בברכה.

תגובות

תגובות

קישור קבוע למאמר הזה: http://israelicenterforlearningstrategies.com/rutydekel/learning-disability